Vitajte!

Toto sú stránky Astronomického krúžku pri Gymnáziu v Detve. Ich cieľom je prezentovať prácu krúžku a vytvoriť portál, kde by záujemcovia našli aktuálne a zaujímavé informácie z astronómie

Okrem toho by tento portál mal byť akýmsi virtuálnym miestom, kde sa môžu účastníci krúžku stretávať, aj keď vonku prší

Program krúžku: orientácia na oblohe, astronomické súradnice najnovšie poznatky o planétach slnečnej sústavy, nové objavy vo Vesmíre (exoplanéty, temná hmota a temná energia...), pozorovanie Slnka, planét a iných objektov, stavba ďalekohľadu, astrofotografia atď... ďalej uvidíme podľa toho, čo bude záujímať členov krúžku. Radi by sme uskutočnili aj exkurziu na niektorú hvezdáreň spojenú s nočným pozorovaním oblohy.

Stretnutia krúžku budú uskutočňované podľa potreby a plánovaných expedícií. Tento školský rok v tomto vladne absolútna sloboda :) . Expedície sa uskutočnia za dobrého počasia.

Web postupne dopĺňam a aktualizujem, ale niekedy to trvá dlhšie. Rýchle informácie nájdete na našej AstroDT na Facebooku fejsbukovskej stránke.

Vznik MO SZA v Detve 15. 12. 2016

15. decembra 2016 sa na Gymnáziu v Detve stretli astronómovia amatéri, aby založilo Miestnu organizáciu Slovenského zväzu astronómov v Detve. Na stretnutí si prítomní vymenili svoje pozorovateľské skúsenosti v amatérskych podmienkach a vyjadrili záujem aktívne sa podieľať na živote zväzu. Stretnutie podporil aj predseda SZA Mgr. Tomáš Dobrovodský, ktorý vo svojom príhovore prítomných podpolianskych astronómov amatérov oboznámil zo životom SZA, povzbudil ich k aktívnej pozorovateľskej činnosti prostredníctvom zapojenia sa do najrôznejších odborných programov a v neposlednom rade vyzval k popularizácii astronómie hlavne na školách. V ďalšom priebehu schôdze bol predsedom novej miestnej organizácie jednohlasne zvolený Mgr. František Strýček a ako tajomník MO bol zvolený Ján Čáni.

Prechod Merkúra popred Slnko 9. mája 2016

Mercury transit from Detva and Plovdiv

Fotografia Merkúra pred Slnkom 9. mája 2016. Vľavo je fotka S. Goliana cez náš krúžkový dobson na Gymnáziu v Detve, v strede je postupka Merkúra na slnečnom disku a v pravo fotografia Slnka z bulharského Plovdivu, kde som sa zúčastnil konferencie k projektu Chain Reaction a zostalo nám trochu času aj na pozorovanie prechodu.

Kométa C/2013 US 10 Catalina

C/2013 US10 with SONY Alpha 3000

Fotografia kométy C/2013 US 10 Catalina urobená na Hriňovej 29. 1. 2016. Výsledný obrázok je poskladaný z 22 snímkov exponovaných 13 sekúnd s ISO 1600. Použitý prístroj je SONY Alpha 3000.

Úplné zatmenie Mesiaca 28. septembra 2015

total moon eclipse 2015-09-28

28. septembra ráno nastalo úplné zatmenie Mesiaca. Na obrázku je znázornený priebeh zatmenia. Videli sme celý úkaz.

  • začiatok čiastočného zatmenia: 03h 07min LSEČ
  • začiatok úplného zatmenia: 04h 11min LSEČ
  • maximum: 04h 47min LSEČ (60%)
  • koniec úplného zatmenia: 05h 24min LSEČ
  • koniec čiastočného zatmenia: 06h 27min LSEČ
Mesiac u nás zapadal ráno o 6 hod 56 min. Na nasledujúcom, obrázku je postupka zatmenia fotografovaná z Gymnázia v Detve.

Total Lunar Eclipse at Detva

Zatmenie Slnka 20. marca 2015

postupka zatmenia z Detvy

20. marca bolo od nás viditeľné čiastočné zatmenie Slnka. Na obrázku je znázornená postupka zatmenia z Detvy pospájaná v programe GIMP. Pozorovanie pre širokú verejnosť pred Kultúrnym domom Andreja Sládkoviča v Detve sa vydarilo, zišlo sa veľa záujemcov. Časy priebehu zatmenia:

  • začiatok: 9:42 SEČ
  • maximum: 10:52 SEČ (60%)
  • koniec : 12:03 SEČ
Zakrytých bolo 60 percent slnečného povrchu. Ako úplne ho bolo možné pozorovať na Špicbergoch a v severnom Atlantiku.

Kométa C/2014 Q2 Lovejoy

C2014 Q2

Od konca decembra až je na oblohe viditeľná kométa C/2014 Q2 Lovejoy a to teraz dokonca aj voľným okom. Aj keď počasie niekoľko dní pozorovaniu neprialo, 13. januára 2015 sa obloha vyčistila a tak sa nám podarilo urobiť snímku vyššie. Sú na nej súhvezdia zimnej oblohy Býk a kúsok aj z Orióna. Kométa je malá zelenkavá škvrnka takmer v strede snímku.

Expedícia MARS 2014 - planetárny weekend

expedícia 11 apríl 2014

11. apríla sa nám konečne podarilo zorganizovať expedíciu, aj počasie celkom prialo, len Mesiac blízko splnu jednoznačne určil zameranie nášho pozorovania. Zabudnite na deep-sky objekty, je tu "Planetárny weekend"! Expedíciu sme pomenovali honosným názvom MARS 2014, pretože práve táto planéta bola blízko opozície a tým pádom aj podmienky na jej pozorovanie boli najlepšie. No ale aký by to bol planetárny weekend, bez ďalších planét. Jupiter, Saturn a samozrejme Mesiac... No aj zapadajúci Orión, Plejády a hviezdokopy v Perzeovi. Na fotografiu sa nám podarilo zachytiť dokonca aj M13. Bonusom bol dvojnásobný prelet ISS, ktorú sme videli aj v teleskope. Samozrejme, hlavné slovo mali túto noc predsa len planéty. Prečítajte si expedícií viac...

Obloha nad Slovenskom


mapa svetelneho znecistenia

Pozreli ste sa už niekedy v noci na oblohu? A videli ste hviezdy? Videli ste vôbec niekedy hviezdy? Ľudia čo žijú vo veľkých mestách si to asi ani neuvedomujú a možno ich nikdy v živote nenapadlo, že obloha môže vyzerať aj inak. Koľkým z nich sa niekedy podarí dostať ďalej od civilizácie a zistia v nemom úžase, že obloha je vlastne úplne iná a Vesmír je tak blízko.
Pozrite si na mape kde bývate a pokúste sa odpovedať na predošlé otázky. Myslíte si, že problém svetelného znečistenia sa vás netýka? Ľudia sa stali ľuďmi vtedy, keď prvý krát zdvihli hlavu k oblohe a začali rozmýšľať o tých malých svietiacich veciach hore. Onedlho ic už však nemusíme vidieť...