Ďalekohľad

Záchrana teleskopu je na dobrej ceste

• Ďalekohľad MDN 125 Nášmu krúžku momentálne chýba pozorovacia technika. Už dávnejšie som sa pohrával s myšlienkou, kúpiť na školu teleskop. Naskytla sa však iná možnosť, Na susednej Spojenej škole majú už niekoľko rokov nefunkčný ďalekohľad. Je to Newton a chýba mu sekundárne zrkadlo a okulárový výťah. Momentálne sa snažíme ďalekohľad získať s tým, že sa pokúsime o jeho záchranu. S rekonštrukciou by nám mohli pomôcť v Hurbanove na Slovenskej Ústrednej Hvezdárni, kde tento prístroj vyrobili. Je to Newton MDN-125. Priemer zrkadla je 12,5 cm ohnisková vzdialenosť okolo 1000 mm a stojí na mohutnej ekvatoriálnej montáži. Dúfam, že najneskôr začiatkom leta by sa ďalekohľad po dlhom čase mohol znovu pozrieť na hviezdy.

Tubus ďalekohľadu s miestom pre okulárový výťah a sekundárne zrkadielko