Aktivity krúžku

Tu sa dozviete, čo sa dialo, deje a bude diať... (podľa toho, ako sem stihnem pridávať veci). Rýchle správy nájdete skôr aj na našej facebookovej stránke

Vznik Miestnej organizácie SZA

    Prve stretnutie MO SZA v Detve
    Vo štvrtok 15. decembra 2016 sa zišla časť záujemcov o členstvo v našej organizácii z Podpoľania v priestoroch Gymnázia v Detve, aby svojou prítomnosťou podporili vznik novej Miestnej organizácie SZA v Detve. Tradícia hlavne amatérskej astronómie v regióne a výborné pozorovacie podmienky v okolí tu už roky udržiavajú živú pozorovateľskú skupinu, ktorá sa stala impulzom pre zakladajúcu schôdzu a vznik novej MO.
    Vo vzájomnej diskusii si prítomní vymenili svoje pozorovateľské skúsenosti v amatérskych podmienkach a vyjadrili záujem aktívne sa podieľať na živote zväzu. Stretnutia sa zúčastnil aj predseda SZA Mgr. Tomáš Dobrovodský, ktorý vo svojom príhovore miestnych oboznámil zo životom zväzu, povzbudil ich k aktívnej pozorovateľskej činnosti prostredníctvom zapojenia sa do najrôznejších odborných programov a v neposlednom rade vyzval k popularizácii astronómie hlavne na školách. V ďalšom priebehu schôdze bol predsedom novej miestnej organizácie jednohlasne zvolený Mgr. František Strýček. čítajte viac

Slovenská amatérska obloha 29. - 30. 4. 2016.

    SAO 2016 Látky Prašivá
    S týmto názvom sa v piatok 29. apríla a v sobotu 30. apríla konalo víkendové stretnutie amatérskych astronómov a každého kto rád pozoruje nočnú oblohu. Náš astronomický krúžok preto nemohol chýbať a tak som sa s dvomi študentami v piatok poobede vybral na Látky – Prašivú do penziónu Keramtal, kde bol zriadený hlavný stan pre viac ako 35 milovníkov nočnej oblohy. Program stretnutia bol bohatý, nechýbala výmena skúseností, prezentácia profesionálnych astronomických programov vhodných pre amatérov, ukážka astrofotografických postupov. Účastníci sa dozvedeli o novinkách v pozorovateľskej technike a mnoho iného a zaujímavého... čítajte viac

Expedícia Kostolná 6. 2. 2016

    pozoravatelia
    Expedícia sa zrodila dosť spontánne, rozhodli sme sa využiť jasnú noc a pokúsiť sa pozorovať kométu C/2013 US 10 Catalina. Toto sa nám nakoniec nepodarilo, no dúfali sme, že ju nájdeme aspoň na fotografiách. Okrem kométy sme objektív fotoaparátu zamierili aj na krásy zimnej oblohy, súhvezdia Orion, Veľký pes, Býk, Povozník a na rad sa dostal aj Lev s Jupiterom. Cez teleskop sme sa pozreli na M42, M44, M45 a skvelý pohľad bol aj na Jupiter s Galileiho mesiačikmi a dvomi pásmi pozorovateľnými v jeho atmosfére.

    Na predchádzajúcej snímke porovnanie polohy kométy C/2013 US 10 na mape s našou fotografiou. Je zrejmé, že v tomto období bola už veľmi slabá a tak je zrejmé, prečo sa nám ju vizuálne nepodarilo pozorovať. Použitý prístroj: SONY Alpha 3000, statív.
    Tu sú odkazy na ďalšie fotografie:
    Súhvezdie Povozníka (4 MB)
    Súhvezdia Býk a Orion (2,8 MB)
    Súhvezdia Veľký pes so Síriom a Orion (13 MB)
    Otvorené hviezdokopy Hyády a Plejády v Býkovi (444 kB)
    Súhvezdie Lev a Jupiter (7,5 MB)

Target asteroids 16. 11. 2015

    prednaska
    V rámci "Dňa vedy a poznania", ktorý organizujú študenti Gymnázia v Detve, nám prišiel porozprávať o svojej hvezdárničke a astronomickom výskume pán Vladimír Bahýl zo Zvolenskej Slatiny. Jeho prednáška s názvom "Target asteroids" nám ukázala, ako pomocou videokamery pozoruje meteory. Ukázal nám aj, ako pomocou objektívu rybie oko nasnímať celú oblohu a že aj astronóm amatér môže svojim pozorovaním získať vedecky cenné výsledky.

Úplne zatmenie Mesiaca 28. septembra 2015

    pozoravatelia
    Na úplne zatmenie Mesiaca sme sa už veľmi tešili, ale charakter počasia do poslednej chvíle kazil našu radosť. Dokonca sa mi ani nepodarilo urobiť nejaké skušobné snímky Mesiaca, kvôli zlému počasiu. V noc zatmenia sa ale zázračne vyjasnilo a pozorvateľov privítala obloha bez jediného obláčika! Plánovali sme fotografovať kompaktom cez okulár dobsona, ultrazúmom zo statívu a dokonca aj videokamerou natočiť video (tento spôsob nakoniec úplne zlyhal). Pomocou zrkadlovky sme zo statívu snímali postupku zatmenia. Vstávalo sa o druhej ráno, zraz pred školou bol okolo pol tretej. Napriek hroznej zime sme vydžali až do rána siedmej hodiny, kedy Mesiac zapadal za horizont. Nepríjemnou bolo rosenie optiky, ked som okolo úplnej fazy musel zrkadlovku zobrať dovnútra a pomocou ventilátora ju trochu vysušiť.

    Na predchádzajúcej snímke je postupka zatmenia nízko nad západným obzorom. Pozorovatelia:M. Lukeš, M. Vereš, T. Budáč, S. Golian, F. Strýček a J. Čáni.

Perzeidy 12. august 2015

    perzeida
    Členovia krúžku sa vedia zísť aj cez prázdniny v auguste. Samozrejme top témou boli Perzeidy. 12. augusta bolo počasie celkom dobré, až na pár oblakov, problémom bol skôr výber lokality. Nakoniec sme sa rozhodli pre Látky - Prašivú, na bežkárskej lúčke nad Mlákami. A urobili sme dobre. Meteory len tak svietili a videli sme aj pár peknýchb bolidov. Za tri hdiny sme ich napočítali vyše sto. Dokonca sa nám podarilo zachytiť pár meteorov aj na niekoľkých snímkach.
    milky at Prasiva
    Okrem meteorov sa nám podarilo nafotiť aj takúto fotografiu Mliečnej dráhy. Pozorovatelia: M. Vereš, S. Golian, F. Strýček

Expedícia Kostolná 12. júna 2015

Expedícia kostolna
    Aj pod hiezdami sa dá stráviť jasná letná noc. A napriekt tomu, že v okolí slnovratu nenastáva v noci úplna tma, bolo čo pozorovať. Členovia Astronomického krúžku pri Gymnáziu v Detve využili čas na precvičenie praktickej orientácie na oblohe a na pozorovanie planét a jasnejších deep sky objektov. Venuša a Jupiter jasne žiarili na západe a v Škorpiónovi vychádzal Saturn s nádherným systémom prstencov. Dobson tentoraz odpočíval, lebo ho čakala kolimácia zrkadla, a tak členovia krúžku pozorovali oblohu 90 mm refraktormi Celestron a Skywatcher, pričom si tak precvičili aj prácu s paralaktickou montážou. Bonusom večera bol prelet Medzinárodnej kozmickej stanice ISS.

Podpoliansky Messierov maratón 20. marca 2015

expedicia Kostolna
    Po zatmení Slnka a pri nove Mesiaca to bolo jasné, že využijeme tmavú noc a pôjdeme pozorovať aj nejaké deep sky objekty. Marcové noci sú výnimočné tým, že počas jednej noci je možné pozorovať všetky objekty Messierovho katalógu. Expedíciu sme preto honosne nazvali "Podpoliansky Messierov maratón". Nám sa sice podarilo pozorovať len niekoľko objektov, chlad a únava však spôsobili, že maratónci po polnoci už takmer odpali, ale krása nočnej oblohy napriek poriadnej zime stála za to.

Čiastočné zatmenie Slnka 20. marca 2015

postupka zatmenia z Detvy
    20. marca bolo od nás viditeľné čiastočné zatmenie Slnka. Na obrázku je znázornená postupka zatmenia z Detvy pospájaná v programe GIMP. Pozorovanie pre širokú verejnosť pred Kultúrnym domom Andreja Sládkoviča v Detve sa vydarilo, zišlo sa veľa záujemcov. Časy priebehu zatmenia:
    • začiatok: 9:42 SEČ
    • maximum: 10:52 SEČ (60%)
    • koniec : 12:03 SEČ
    Zakrytých bolo 60 percent slnečného povrchu. Ako úplne ho bolo možné pozorovať na Špicbergoch a v severnom Atlantiku.

Expedicia Kostolná 13. 2. 2015 (kometárna)

pozorovanie<
  • Jasná noc, Mesiac tesne pred novom, na oblohe Jupiter, kométa Lovejoy a kopec deep-sky objektov. Príjemných "len" -5 stupňov, my, náš krúžkový dobson a hviezdne nebo nad hlavou :) Prečítaje si viac o expedícií.

Návšteva hvezdárničky Júlia

expedicia na hvezdarni Julia
  • Dňa 29. decembra 2014 sme využili jasné počasie a navštívili sme hvezdárničku pána Bahýla vo Zvolenskej Slatine. Napriek svojmu vedeckému programu si na nás našiel čas a tak sme mali možnosť porozprávať sa o zaujimavych veciach a to nielen astronomických. Ukázal nám svoju pozorovateľňu aj celooblohovú kameru, ktorou sleduje jasné bolidy. Keďže bola poriadna zima (-12 stupňou Celzia), naša výprava dostala prívlastok "arktická". Na záver sa nám nakoniec počasie umúdrilo, oblačnosť ako prišla, tak sa rozplynula a nám sa podarilo na oblohe konečne pozorovať aj kométu C/2014 Q2 Lovejoy.

Hviezdy nad Poľanou

  • Dňa 5. júna 2014 zorganizoval Astronomický krúžok v rámci projektu KOMPRAX podujatie pod názvom "Hviezdy nad Poľanou", venované problematike svetelného znečistenia. O úspešnom podujatí si môžete prečítať aj v článku Pavla Rapavého na portáli Slovenského zväzu astronómov pod názvom Hviezdy nad Poľanou. Ďalšie informácie si môžete prečítať aj v ďalšom mojom článku.

Európske solárne dni 2014

  • Európske solárne dni sa tradične na Gymnáziu v Detve uskutočnili 15. mája 2014. Škoda toho zamračeného počasia, lebo "dobson" nášho astronommického kúžku zostal tentoraz nevyužitý. Aj keď sme do poslednej chvíle dúfali, že Slnko uvidíme... Pozrite si fotky z podujatia.

Expedícia MARS 2014 - planetárny weekend

expedícia 11 apríl 2014
  • 11. apríla sa nám konečne podarilo zorganizovať expedíciu, aj počasie celkom prialo, len Mesiac blízko splnu jednoznačne určil zameranie nášho pozorovania. Zabudnite na deep-sky objekty, je tu "Planetárny weekend"! Expedíciu sme pomenovali honosným názvom MARS 2014, pretože práve táto planéta bola blízko opozície a tým pádom aj podmienky na jej pozorovanie boli najlepšie. No ale aký by to bol planetárny weekend, bez ďalších planét. Jupiter, Saturn a samozrejme Mesiac... No aj zapadajúci Orión, Plejády a hviezdokopy v Perzeovi. Na fotografiu sa nám podarilo zachytiť dokonca aj M13. Bonusom bol dvojnásobný prelet ISS, ktorú sme videli aj v teleskope. Samozrejme, hlavné slovo mali túto noc predsa len planéty. Prečítajte si expedícií viac...

Noc v škole 7. 3. 2014

  • Dňa 7. marca sa na 1. ZŠ v Hriňovej konala rozprávková noc v škole a tak sa členovia Astronomického krúžku pri Gymnáziu v Detve rozhodli ukázať deťom na prvom stupni aj krásu nočnej oblohy. V pláne bol dorastajúci Mesiac, Jupiter, Veľká hmlovina v Orióne, Plejády a iné zaujímavé objekty.

    Noc v skole 1. ZS Hrinova
    Je zaujímavé, že starostlivo dopredu naplánované expedície končia často zlým počasím. A tak aj my sme s obavami celý týždeň sledovali oblohu a aj keď deň predtým bolo krásne jasno, už v rozprávkovú noc sa zatiahlo a dokonca občas aj spŕchlo. Nič to nemení na fakte, že sme prekonali rekord v počte ľudí, ktorí sa pozreli cez náš ďalekohľad, aj keď nie na oblohu ale na pozemské objekty. Od zvedavých prváčikov až po štvrtákov, spolu takmer 160 detí. Pozrite si viac fotografií z podujatia...

Astronomická prednáška na Gymnáziu v Detve 10. 12. 2013

  • 10. decembra sa na Gymnáziu v Detve uskutočnila astronomická prednáška s názvom Astronomické datovanie narodenia Ježiša Krista. Pre našich gymnazistov a žiakov základnej školy zaujímavo prednášal doc. RNDr. Vladimír Bahýl, CSc.
    A keďže aj počasie bolo dobré, po prednáške sme na školskom dvore pozorovanli Slnko cez astronomický ďalekohľad.

    prednáška 10. december GymDT
    Pozrite si fotky z podujatia.

Pozorovanie polotieňového zatmenia Mesiaca 18. - 19. 10. 2013

  • Astronomický krúžok pri Gymnáziu v Detve má za sebou prvú expedíciu v tomto školskom roku. Aj keďobloha v piatok 18. 10. 2013 spočiatku vyzerala zamračená, nakoniec sa počasie umúdrilo a tak padlo rozhodnutie: ide sa! Prečítajte si viac...

    AstroDT

Krúžok v školskom roku 2013/2014

  • Prvé stretnutie Astronomického krúžku bude vo štvrtok 26. septembra 2013 o 14:00 na Gymnáziu v Detve.

Expedícia Látky - Prašivá 26. júl 2013

  • 26. júla 2013 sme sa rozhodli vypravaviť za tmavou oblohou a vyskúšať novú lokalitu na Látkach - Prašivej. Pozorovacie podmienky boli vynikajúce, svetelné znečistenie dokonca menšie ako na Jasení. Neskôr síce vyšiel Mesiac, ale predtým sa nám podarilo okrem Saturnu pozrieť aj niekoľko hviezdokôp a galaxií. Ukážková letná noc, Veľká medvedica na oblohe a medveď v lese. Veru cesta naspäť cez les bola trochu dobrodružná.

    Viac fotiek vo fotogalérií

Európske solárne dni 15. mája 2013

  • 15. mája sa na gymnáziu v Detve uskutočnilo podujatie s názvom „Európske solárne dni 2013“ Jedná sa o celoeurópsku kampaň, ktorá má za cieľ propagovať využívanie solárnej energie na výrobu elektriny, tepla a chladu. Na Slovensku ich koordinuje Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie s ďalšími partnermi.

    Pozorovanie Slnka
    Tento rok sa na našej škole podarilo pripraviť bohatý program pre študentov stredných aj žiakov základných škôl. Bola to prednáška o Slnku a slnečnej energií spojená s vedomostnou súťažou, na školskom dvore si zase všetci mohli pozrieť demonštráciu solárnych pecí, ktorú pripravili študenti 2.A triedy. Členovia astronomického krúžku zase umožnili širokej verejnosti detailné pozorovanie Slnka a slnečných škvŕn cez hvezdársky ďalekohľad. Pozrite si fotografie z pozorovania.

Čiastočné zatmenie Mesiaca 25. apríla 2013

  • Pozorovanie zatmenia Mesiaca bola naplánovaná už dávno. Za pozorovacie miesto sme zvolili lokalitu Detva-Piešť. Nakoniec sa zišlo 8 účastníkov pričomj jeden z nich bol až z Nového Zélandu, čo nášej expedícií dodalo medzinárodný nádych. Pozorovali sme celý priebeh zatmenia a okrem toho sme si vychutnali aj nádherný Saturn. Použitá technika: reflektor Dobson 152/1200, triedre 8x30 a 10x50, refraktor (malokuk) 50/600.

    ucastnici expedicie
    Pozrite si fotografie z pozorovania.

Pozorovanie 18. apríla 2013

  • Keďže kométu Panstarrs sa mi podarilo pozorovať triedrom 15. apríla v súhvezdí Cassiopeia rozhodli sme sa uskutočniť ďalšie pozorovanie, ktoré sa podarilo zrealizovať až 18. apríla. Za lokalitu sme si vybrali miesto neďaleko Detvy (časť Piešť). Dorastajúci Mesiac a opar v atmosfére však spôsobili, že kométu sme napriek presnej polohe zakreslenej v mapke nevideli.
    Všetko nám ale vynahradil dorastajúci Mesiac, Jupiter a vychádzajúci Saturn a M13.

    Pozorovanie
    Pozrite si fotografie z pozorovania.

Pozorovanie kométy C2011/L4 PanStarrs

  • Messierov maratón bol hlavne v znamení kométy Panstarrs, kedy sa nám ju podarilo vidieť prvý krát. Všetky opätovné pokusy o jej pozorovanie nám uspešne hatilo počasie. Prvý pokus bol v stredu 20. marca, obloha však nebola ideálna, hlavne na západnom horizonte bol opar a nie úplne jasno. Skončili sme teda pri pozorovaní Jupitera a Mesiaca s pekným halom.

    pozorovanie
    V piatok 22. marca to ale vyzeralo s oblohou už nádejnejšie. Predovšetkým sme sa stretli o čosi skôr, aby sme stihli západ Slnka. Jeho poloha bola našim odrazovým mostíkom k nájdeniu kométy. Aj pozorovateľov sa tentoraz zišlo viac a neodradil ich ani nepríjemný ľadový vietor. Kométu sme však stále nevedeli nájsť, obloha bola ešte svetlá a tak prišiel zase na rad dorastajúci Mesiac a Jupiter. Konečne, po 19-tej hodine, keď sme to už chceli vzdať som nad západným obzorom v triedri našiel nejasný hmlistý fliačik. Po značnom úsilí sa nám kométa objavila aj v okulári dobsona. Tu ju bolo vidieť lepšie, ale oproti Jaseniu nízka poloha a svetelné znečistenie v meste trochu kazili celkový dojem. Napriek tomu sa mi ju podarilo aj odfotografovať, afokálne za okulárom ďalekohľadu jednoduchým kompaktným totoaparátom. Voľným okom ju nikto z nás nevidel. Nakoniec Keď zapadla za kopec sme ešte pohľadali M42 a mrazivá zima predčasne rozohnala pozorovateľov.
    Dodnes 28. 3. keď toto píšem, sme navideli jasnú oblohu, a nezvyčajne na koniec marca nám pripadlo 20 cm snehu. Preto sme veľmi radi, že sa nám kométu z Detvy podarilo pozorovať.

Stredoslovenský Messierov maratón 2013

  • Mrazivá noc plná hviezd. Tak by sa dala zhrnúť expedícia členov Astronomického krúžku na vrchu Jasenie pri Budinej.
    V spolupráci s miestnou organizáciou Slovenského zväzu astronómov amatérov v Žiari nad Hronom sme sa v 16. 3. zúčastnili "Stredoslovenského Messierovho maratónu 2013". Jedná sa o astronomické stretnutie v populárnej a zaujímavej pozorovateľskej disciplíne, pri ktorom sa "súťaží" vo vyhľadaní a pozorovaní čo najvačšieho počtu zo stodesiatich objektov známeho Messierovho katalógu, v priebehu jedinej noci. Keďže sa jedná o slabé objekty ako hmloviny, galaxie a hviezdokopy, je potrebné vyraziť za tmavou bezmesačnou nocou mimo mesta.

    Pozorovanie foto T. Belko

    Podmienky pre absolvovanie maratónu nastávajú len v krátkej časti roka začiatkom marca. Podľa nepísaných pravidiel je používanie automaticky navádzaných systémov zakázané. Noc teda preverila nielen výdrž pozorovateľa, ale aj jeho zručnosť v obsluhe ďalekohľadu a znalosti práce s hviezdnou mapou.
    Heslo, nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa pri tomto podujatí dostalo nový rozmer. Nepodarilo sa nám odpozorovať veľa objektov, aj počasie bolo trochu vrtošivé a extrémna zima preverila naše odhodlanie. Bola to však noc strávená v dobrej atmosfére medzi priateľmi pozorovateľmi z celého Slovenska, taká malá astronomická párty. Čerešničkou na torte bola kométa C2011/L4 PanSTARRS ktorú sme po dlhých dňoch zlého počasia mali možnosť konečne vidieť na vlastné oči.
    Fotku vyššie fotil Tomáčš Belko, ďalšie nájdete čoskoro v našej fotogalérií. Prečítajte si viac o načej expedícií.

Kométa C/2011 PANSTARRS

  • Rozmýšľal som o pozorovaní kométy vo štvrtok, ale predpoveď počasia nevyzerá vôbec pekne!
    Pôvodne sme chceli 14. 3. 2012 pre širokú verejnosť usporiadať večerné pozorovanie kométy Panstarrs. Pozorovanie sa ešte možno uskutoční, ale len v prípade dobrého počasia (jasná obloha) v areáli Gymnázia v Detve (pri telocvični) od 18:00 do 20:00
    mapka komety
    Kométa bola objavená ďalekohľadom Pan-STARRS 1 s priemerom 1,8 m (Haleakalā Observatory, Havaj) ešte 6. 6. 2011 v rámci programu Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System ako slabý objekt 19,4 mag v severnej časti Škorpióna. Jedná sa o novú kométu, ktorá sa do vnútornej časti slnečnej ústavy dostáva po prvýkrát. (Práve u takýchto komét je predpovedanie jasnosti najproblematickejšie, no už prvé pozorovania naznačili, že sa konečne aj u nás dočkáme jasnej kométy viditeľnej voľným okom.)
    12. 3. večer bude necelý stupeň severne od kométy Urán a nízko nad obzorom možno nájdeme aj mladý Mesiac, ktorý je necelý deň po nove. O deň neskôr, 13. 3., už uvidíme Mesiac bez problémov aj s kométou, ktorá bude nižšie nad obzorom a vytvoria fotogenické zoskupenie. Na pozorovanie bude dobré použiť aj trieder alebo stačí už aj menší dalekohľad (so širším zorným poľom). Treba si po západe Slnka počkať, kým Slnklo zapadne tak pod obzor, aby obloha bola dostatočne tmavá. Problémom ale bude, že aj kométa bude zapadať a čím neskôr ju budeme hľadať, tým nišie bude nad obzorom, takže budeme potrebovať dobrý výhľad na západ resp. severozápad.
    Počasie nám tento týždeň nepraje, dúfajme, že sa to zlepší.

Messierov Maratón

  • V spolupráci s v MO SZAA v Žiari nad Hronom, ktorá akciu organizuje plánujeme účasť na malej pozorovateľskej párty pod názvom Stredoslovenský Messierov maratón 2013. Pôjde o pokus pozorovať všetky objekty Messierovho katalógu počas jednej noci. Práve na jar len v marci nastáva pozorovateľské okno, kedy je toto naozaj možné. Samozrejme sa jedná o pozorovanie tzv. deep-sky objektov, slabých hmlovýn, galaxií a hviezdokôp. Na to je treba ďalekohľad s veľkou apertúrou a tmavá bezmesačná noc mimo svetelného znečistenia. Práve preto sa musíme vydať na menšiu expedíciu za tmou, našťastie nie veľmi ďaleko od Detvy. Prvý termín nám pre katastrofálne počasie nevyšiel, druhý tiež nevyzerá ružovo, no dúfajme, že aspoń na noc zo soboty 16. 3. na nedeľu 17. 3. nám vyjde jasná obloha.

Teleskop pre krúžok

  • Keď som krúžok zapojil do projektu zapozicania dalekohladu, ktorý vyhlásila KHaP v Žiari nad Hronom, ešte sme netušili, že sa to môže podariť. Som rád, že komisia zlozena zo zastupcov KHaP a SZAA sa rozhodla podporiť naše aktivity v Detve a rozhodla o zapožičaní dalekohladu nášmu astronomickemu kruzku. Prístroj k nám dorazil 28. februára. Je to reflektor vyrobený p. Kamenickým s priemerom zrkadla 150 mm o ohniskovej vzdialenosti 1200 mm, čo znaméná, že s priloženým okulárom dosiahneme zväčšenie 80x. Tubus je na dobsonovej montáži s ktorou ešte nemáme mnoho skuseností a tak sme si prácu s ňou musli trochu precvičiť :)
    Dobson

Zlato z Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky poputuje do Detvy!!! Brazílie

  • V týchto dňoch sa v brazílskom Riu skončil 6. ročník vedeckej olympiády IOAA (Medzinárodná olympiáda astronómie a astrofyziky). Pätica najúspešnejších slovenských gymnazistov v konkurencii 29 delegácií z 27 krajín sveta reprezentovala Slovensko viac ako výborne: získali 2 zlaté a jednu striebornú medailu. Zlatú (olympijskú) medailu získal veľký talent nášho gymnázia študent 3. ročníka Matúš Kulich. Matúš, gratulujeme ti a sme na teba hrdí! Ešte raz ďakujeme všetkým sponzorom, ktorí finančne podporili cestu Matúša do Brazílie.
    Prečítajte si viac...

Gymnazista z Detvy postúpil na medzinárodnú súťaž do Brazílie

  • Dňa 13. a 14. júna sa vo Veľkej Lomnici konalo celoslovenské finále už šiesteho ročníka Astronomickej olympiády. Mimoriadne nadaní súťažiaci, medzi ktorými nechýbal ani študent druhého ročníka detvianskeho gymnázia Matúš Kulich, riešili ťažké teoretické úlohy aj praktickú časť z astronómie do neskorých večerných hodín.
    Matúš, ktorý v minulom roku postúpil na medzinárodné kolo v Poľsku a získal bronzovú medajlu, sa tentokrát zaradil na čelo tímu úspešných riešiteľov, keď obsadil prvé miesto. Postúpil tak na prestížnu medzinárodnú súťaž, ktorá sa tentokrát koná v exotickej Brazílií. Šiesty ročník Medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky totiž v roku 2012 prebieha v Rio de Janeiro.
    Výťazi celoslovenského kola súťaže Čo vieš o hviezdach 2012
    S tým sú samozrejme spojené aj určité ťažkosti. Kým pobyt súťažiacich hradí organizátor, cestu si musia zaplatiť sami. Slovenská astronomická spoločnosť Matúšovi prispeje na letenku, pravdepodobne to však nebude stačiť, nakoľko nemá v rozpočte toľko prostriedkov. Je smutné, že na podporu takýchto talentovaných detí je takmer nemožné zohnať prostriedky. Pritom okrem toho, že reprezentujú Slovensko v zahraničí, je podpora takýchto študentov investíciou do budúcnosti. Slovensko nemá veľké územie ani ropné polia, jediným bohatstvom, ktorým môžeme konkurovať sú vzdelaní ľudia.
    Dúfame, že Matúšovi sa nakoniec podarí získať prostriedky na cestu a že sa mu bude dariť, ako doteraz.

Pozorovnie prechodu Venuše popred slnečný disk

  • Tak sme sa dočkali. Venuša prešla popred slnečný disk. Napriek skorému rannému času a tomu, že na miesto pozorovania bolo treba 20 minút šľapať do strmého kopca, sa nakoniec zišlo 9 členov našej expedície (dvaja ďalší bohužiaľ zablúdili), ktorí veru neľutovali. Počasie bolo ráno skvelé a taký bol aj prechod Venuše. Viac o pozorovaní si prečítajte na stránke o expedícií.

Prednášky k prechodu Venuše

  • Dňa 30. 5. 2012 sme prezentovali na 4. ZŠ v Detve prednášku o prechode Venuše cez disk Slnka, ktorý nastane 6. júna 2012. Po prednáške si žiaci mohli pozrieť Slnko a slnečné škvrny cez ďalekohľad. Demonštrovali sme im aj bezpečný spôsob pozorovania Slnka pomocou projekcie. V spolupráci so školou pripravujeme pozorovanie samotného prechodu.
    31. 5. 2012 sme boli prednášať aj na 1. ZŠ v Hriňovej. Počasie síce pozorovaniu neprialo, bolo zamračené a pršalo. Ak sa podarí zostaviť pozorovací tím, prechod budú tiež pozorovať, podobne ako pred ôsmimi rokmi.

Plánované aktivity na máj - jún 2012

  • Je toho celkom dosť, stavba slnečných hodín, prednášky k pozorovaniu prechodu Venuše na 1. ZŠ v Hriňovej a 4. ZŠ v Detve, expedícia za pozorovaním prechodu - hľadáme ešte vhodnú lokalitu, celoslovenské kolo súťaží Čo vieš o hviezdach a Astronomická olympiáda v Tatrách :)

Krajské kolo súťaže, čo vieš o hviezdach

  • Dńa 3. mája sa v Krajskej Hvezdáreni a Planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom konalo krajské kolo už 22. ročníka súťaže čo vieš o hviezdach. Súťaž je určená pre jednotlivcov, všetkých záujemcov o astronómiu. Obsahovú náplň tvoria otázky z nasledujúcich okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmonautických prostriedkov v astronómii. Aj tento rok sa ho zúčastnil náš študent Matúš Kulich, ktorý obhájil prvé miesto z minulého roku a znovu postupuje na celoslovenské kolo, ktoré sa tentoraz bude konať 13. a 14. júna v Tatrách. Gratulujeme a držíme palce!
    Čo vieš o hviezdach 3. máj 2012 - kraj - Odovzdávanie cien výťazom
    Výsledky 22. ročníka súťaže pre III. kategóriu:
    1. Matúš Kulich DT celkový počet bodov 101,5
    2. Jela Nociarová LC celkový počet bodov 98
    3. Patrik Gádoši BB celkový počet bodov 87

    Viac nájdete na adrese: http://www.vesmir.sk/?id=sutaze_cvoh

Krajské kolo SOČ

  • Dňa 30. 3. 2012 sa v Banskej Bystrici uskutočnilo krajské kolo Stredoškolskej odbornej činnosti. Z nášho gymnázia postúpilo zo školského kola 6 súťažiacich: Zuzana Bobotová, Michaela Buktová, Nika Klimová, Matúš Kulich, Adriána Merčiaková a Martin Schmidt. Reprezentovali sme školu v odboroch fyzika, zdravotníctvo a psychológia. V priestoroch Strednej odbornej školy (Pod Bánošom) sme prezentovali a obhajovali naše práce. A aké miesta sa nám ušli?
    Postup do celoslovenského kola vyhral Matúš Kulich s prácou POZOROVANIE PLANÉT OD STAROVEKU, kde spomenul Keplerove zákony, aspekty, dráhy, ekliptiku planét a prezentoval vlastné pozorovania aj s množstvom svojich fotografií. Umiestnil sa v odbore Matematika/fyzika ako druhý a našu školu a aj kraj bude reprezentovať v Piešťanoch v dňoch 24. - 27. apríla 2012. Prajeme mu veľa úspechov! Nika Klimová

Úspech na festivale Vedy a techniky v Bratislave

  • Dňa od 10.- 12. novembra 2011 sa v Bratislave na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského konal Festival Vedy a techniky (Súťažná prehliadka vedecko-technických projektov a výskumných prác nádejných vedátorov), na ktorom sa zúčastnila aj študentka nášho gymnázia Andrea Žilková zo 4.A. Verejnosť aj porotu zaujala posterom s názvom Svetelné znečistenie v regióne Podpoľania a tentoraz v kategórii Enviromentálnej vedy sa umiestnila na ocenenom mieste, kde získala digitálny fotoaparát. Na súťaži nadviazala nové priateľstvá a získala zaujímavé skúsenosti a nápady, ktoré ju budú posúvať ďalej. Gratulujeme a v ďalších súťažiach jej želáme veľa podobných úspechov. Okrem toho sme radi, že sa nám zase trochu podarilo oboznámiť verejnosť s problémom svetelného znečistenia. Pozrite si fotogalériu z podujatia.

Krúžok funguje aj v tomto roku

  • Astronomický krúžok funguje aj tento rok a zatiaľ máme 3+1(?) členov, tak ak vás to zaujíma, neváhajte a príďte. Stretnutia sú zatiaľ dohodnuté na pondelky od 14:05 a akčne sa budeme stretávať aj ráno na nultej hodine pred východom Slnka ak bude niečo zaujímavé na oblohe. Sledujte kalendár a facebook :)

5. Medzinárodná astronomická olympiáda

  • Matúš Kulich sa umiestnil na treťom mieste na prestížnom medzinárodnom podujatí v Poľsku, a to tam bol ako úplny nováčik za slovenský team! Nuž čo priatelia, o rok dovidenia v Brazílií.
    Matuš Kulich - Bronzová medaila

    Fotografie z podujatia.

Expedícia za úplnym zatmením Mesiaca 15. júna 2011

  • Členovia našej expedície na Tršovke-Klopotove nad Hriňovou.
    Expedícia krúžku ASTRODT za úplnym zatmením Mesiaca 15. júna 2011 na Tršovke - Klopotove
    Postupka snímkov znázorňuje Úplne zatmenie Mesiaca 15. júna 2011 tak ako ho zachytil Matúš Kulich z vrcholu Jasenia na Budinských lazoch
    Total Lunar eclipse 2011-06-15 by Matus Kulich

Celoslovenské kolá "Astronomickej olympiady 2011" a súťaže "Čo vieš o hviezdach" - výsledky

  • Matúš Kulich z 1.A sa 8.6.2011 žúčastnil celoslovenského kola Astronomickej olympiady. Súťaž sa tentoraz netradične konala vo Hvezdárni a planetáriu v Žiari nad Hronom (Organizátori tak museli učiniť z finančných dôvodov) a bola spojená so súťažou "Čo vieš o hviezdach", ktorá po nej na druhý deň nasledovala. Mimoriadne nadaní súťažiaci riešili ťažké teoretické úlohy aj praktickú časť do neskorých večerných hodín. Matúšovi, ktorý súťažil v tejto náročnej kategórií prvý krát sa podarilo zaradiť do tímu úspešných riešiteľov, ktorý postupujú na prestížnu medzinárodnú súťaž, ktorá sa tentokrát koná celkom blízko v Poľsku (ak uvážime, že minulé ročníky sa konali v Thajsku, Indonézií, Iráne a Číne).
    Úspešný riešitelia Celoslovenského kola Astronomickej olympiady

    Na druhý deň 9.6. 2011 sa zaradil medzi úspešných riešiteľov aj celoslovenského kola súťaže "Čo vieš o hviezdach". Napriek únave, náročným úlohám a tomu že bol nováčikom v tejto kategórí, obsadil pekné siedme miesto z celkového počtu 22 súťažiacich. V praktickej časti, ktorá bola tentoraz hodnotená samostatne, sa umiestnil na prvom mieste! Gratulujeme.

Školské kolo Astronomickej olympiady 2011 - výsledky

  • Gratulujeme Matúšovi Kulichovi z 1.A, ktorý sa umiestnil na prvom mieste a pokračuje na celoslovenské kolo ktoré bude na Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.

Školské kolo SOČ 24. februára 2011

  • Za astronómiu sa zúčastnila Andrea Žilková s prácou na tému svetelného znečistenia pod názvom Svetelné znečistenie v regióne Podpoľania. V práci opisuje prečo je nevhodné svietenie čoraz vačší problém a prezentuje aj výsledky meraní pomocou prístroja SQM (Sky Quality Meter) zapožičaného z hvezdárne v Rimavske Sobote. Prečítajte si viac o práci...

Astronomická olympiáda

  • Aj v tomto roku sa znovu rozbehla astronomická olympiada, ktorú organizuje Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied
    Prvé kolo AO sa bude môcť riešiť do 31. marca 2011.

Súťaž "Zem je len jedna"

  • Hvezdáreň v Banskej Bystrici v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Centrom voľného času Junior, astronomickými, kultúrnymi a školskými zariadeniami vyhlasuje XIX. ročník umelecko - odbornej súťaže, zameranú na ekologickú výchovu a výchovu k ochrane a tvorbe životného prostredia pod názvom ZEM JE LEN JEDNA.
    Vyhlásená súťaž má za cieľ iniciovať tvorbu nových literárnych, výtvarných prípadne hudobných úvah a spracovanie odborných návrhov na zlepšenie životného prostredia - významnej oblasti ľudského snaženia. Podmienky pre účasť v súťaži: Súťaž je určená študentom stredných a vysokých škôl do 21 rokov.
    Práce sú rozdelené do dvoch kategórií:
    I. kategória: literárna, výtvarná, hudobná oblasť : úvaha, esej, sci fi poviedka, kreslený humor, plagát, fotografia, kresba (čiernobiela, farebná, max. rozmer A3), krátka znelka, pieseň, krátke audio- vizuálne pásmo (max. 20 minút) pre univerzálne využitie.
    II. kategória: odborné návrhy pre zlepšenie a ochranu životného prostredia.
    Prečítajte si viac o súťaži...

Stretnutie krúžku 14. 1. 2011

  • Dnes sme sa trochu venovali ďalekohľadom, pretože náš krúžkový ďalekohľad je znovu o krôčik bližšie. Budem rád, ak sa ho podarí zrekonštruovať. Okrem toho sme sa bavili o nových oknách do Vesmíru, rádiovej, infračervenej, RTG a gama astronómií. Možno bude článok do školského časopisu a plánujeme sa zúčastniť aj súťaže Čo vieš o hviezdach.

Expedícia za zatmením Slnka 4. 1. 2011 - aktualizované

  • Pre pozorobanie zatmenia Slnka som nakoniec zvolil kopec Klopotovo - Tršovka nad Hriňovou vzhľadom na to, že to bolo jediné dostupné miesto, kde už o okolo osmej hodiny ráno vychádzalo Slnko nad miestny horizont (v určení miesta pomohol program Google Earth, ktorý zobrazil slnkom osvetlené úbočia kopcov okolo Hriňovej). Zatmenie Slnka 4. január 2011 Ako alternatíva bolo aj pozorovacie miesto v Detve, ale tam nakoniec bolo zamračené.
    Teplota ráno bola -15 stupňou Celzia, takže expedícia bola veľmi náročná, už samotný výstup na kopec nám dal zabrať... (čítajte viac o expedícií)

Expedícia za zatmením Slnka 4. 1. 2011

  • Plánujeme pozorovať čiastočné zatmenie Slnka 4. januára 2011. Ešte vyberám miesto aby bolo vidieť aj začiatok úkazu, asi budeme musieť vyliezť na nejaký kopec. Ak bude ráno -20 bude to ešte zaujímavé :) Sledujte facebook alebo mail, akčne sa rozhodneme podľa počasia.

Stretnutie krúžku 10. 12. 2010

  • Dnes ráno nádherná Venuša a Saturn. Fotografie Saturna s jeho mesiacom Titan... Poobede pozorovanie Slnka (foto bude vo fotogalérií). Okrem Slnka sme si vysvetlili hviezdne veľkosti (magnitúda), zopakovali čo je paralaxa, Pozreli prechod Venuše a Merkúra popred Slnko (zo záznamu samozrejme :) a fotky zo zatmenia Slnka 11. 8. 1999 (niekedy ich pridám do archívu fotogalérie).

Stretnutie krúžku 11.-12. 11. 2010

  • Meranie vzdialenosti vo Vesmíre, hviezdna obloha, astronomicky softvér (Stellarium, KStars),...
    Okrem toho som vytvoril aj účet na Facebooku, budem tam paralelne pridávať aktuálne veci týkajúce sa krúžku.

  • A ešte aby som nezabudol, do fotogalérie postupne pridávame ďalšie fotky:)

Stretnutie krúžku 5. 11. 2010

  • Úvod do súhvezdí, nebeská sféra, denný a ročný pohyb oblohy, astronomické súradnice - obzorníkové (azimut,výška), rovníkové (rektastencia, deklinácia), jarný bod, ekliptika a všeličo iné.

Pridané foto do fotogalérie

  • 27. 10. 2010 sme sa počas hľadania Venuše na dennej oblohe pozreli aj na Slnko metódou projekcie za okulár - niekoľko fotiek z pozorovania nájdete vo fotogalérií. Venušu blížiacu sa do dolnej konjunkcie so Slnkom napokon našiel a zachytil na snímkach Matúš Kulich, jej úzky kosáčik si tiež môžete pozrieť vo fotogalérií. Galéria odkazuje na picasaweb.google.com, zatiaľ som pridávanie fotiek riešil týmto spôsobom.

Stretnutie 15. 10. 2010

  • Prvé pracovné stretnutie krúžku bude 15. októbra o 6:30 (nultá hodina). Okrem iného doriešime aj čas, kedy sa budeme stretávať. Ak nebude ráno hmla a bude ešte tma, vytiahli by sme aj ďalekohľad :)