Prechod Venuše popred slnečný disk 6. júna 2012


Expedícia za pozorovaním prechodu Venuše - aktualizované

Šiesteho júna sme znovu po ôsmych rokoch dostali príležitosť pozorovať výnimočne vzácny prírodný úkaz - prechod Venuše pred slnečným diskom. V roku 2004 úkazu predchádzala intenzívna kampaň Európskeho južného observatória (ESO) a tak sa do pozorovania zapojilo množstvo škôl aj jednotlivcov.
Tento rok boli podmienky viditeľnosti úkazu z Európy pomerne nepriaznivé a ani média mu nevenovali veľkú pozornosť. Napriek tomu bolo jasné, že pozorovatelia z Astronomického krúžku pri Gymnáziu v Detve si nemôžu nechať ujsť príležitosť prechod pozorovať.

prednáška na 4. ZŠ v Detve
Prednáška pre žiakov 4. ZŠ v Detve venovaná prechodu Venuše popred slnečný disk

Rozhodnutie sprístupniť túto príležitosť čo najväčšiemu okruhu pozorovateľov vyplynulo aj z potreby popularizácie prírodných vied medzi žiakmi škôl. Preto sme 30. mája prezentovali pre žiakov na 4. ZŠ v Detve prednášku o prechode Venuše cez disk Slnka. Po prednáške si žiaci mohli pozrieť Slnko a slnečné škvrny cez ďalekohľad. Demonštrovali sme im aj bezpečný spôsob pozorovania Slnka pomocou projekcie. Dňa 31. 5. 2012 sme boli zase prednášať aj na 1. ZŠ v Hriňovej, kde prechod pozorovali aj pre ôsmimi rokmi.

pozorovanie prechodu Venuše cez teleskop

Samotné pozorovanie 6. júna sme organizovali v spolupráci spolu so 4. ZŠ v Detve, ktorá nám zapožičala astronomické ďalekohľad. Okrem žiakov detvianskeho Gymnázia a 4. základnej školy bolo pozorovanie určené aj pre širokú verejnosť. Za pozorovacie miesto sme zvolili lokalitu pri križovatke pod kameňolomom v Detve. Jednalo sa o kompromis, relatívne vyvýšené pozorovacie miesto s dobrým výhľadom na severovýchodný horizont, dostupné v krátkom čase priamo z mesta.

Tohtoročný prechod začal už v noci 5. júna a tak si teraz mohli prísť na svoje hlavne pozorovatelia z Ázie. V strednej Európe sme mali možnosť vidieť zhruba poslednú tretinu úkazu pri východe Slnka.
A keďže Slnko vychádza 6. júna asi o 4:41, ak sme chceli zachytiť tento okamih, bolo treba ráno skoro vstávať. Napriek tomu sa na stanovišti stretlo deväť pozorovateľov, ktorí neľutovali ranné vstávanie a mohli obdivovať fascinujúce nebeské divadlo.

Východ Slnka s Venušou
Východ Slnka s Venušou

Vedecká časť expedície zahŕňala meranie časov kontaktov kotúčika Venuše s okrajom slnečného disku. Z týchto údajov je možné vypočítať vzdialenosť Zeme od Slnka, základnú jednotku na meranie vzdialeností vo Vesmíre. V minulosti teda zohralo pozorovanie prechodu Venuše významnú úlohu v ľudskom poznaní, dokonca takú dôležitú, že sa kvôli nemu organizovali náročné expedície, spomeniem aspoň výpravu Jamesa Cooka na Tahity alebo cestu štiavnického rodáka Maximiliána Hella za polárny kruh v roku 1769.

ćlenovia expedície
Časť našej výpravy krátko po skončení prechodu

Najbližší od nás viditeľný prechod bude až 8. decembra 2125, takže to bola jediná a jedinečná príležitosť, ktorú ponúklo Gymnázium v Detve žiakom, študentom, ale aj ostatným občanom Detvy. Na záver dodám len toľko: môžete si tisíc krát pozrieť fotky na Internete, ak ste to nestihli, už to naživo nikdy neuvidíte.