Pozorovanie polotieňového zatmenia Mesiaca
18. 10. 2013

Astronomický krúžok pri Gymnáziu v Detve má za sebou prvú expedíciu v tomto školskom roku. Aj keďobloha v piatok 18. 10. 2013 spočiatku vyzerala zamračená, nakoniec sa počasie umúdrilo a tak padlo rozhodnutie: ide sa! Hlavným cieľom bolo pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Išlo o úkaz dosť ťažko pozorovateľný, nakoľko pokles jasu mesačného kotúčika je očami sotva badateľný.

účastníci expedície

Technika sa však nedá oklamať a tak na fotografiách vidieť na okraji Mesiaca mierne stmavnutie počas maximálnej fázy. To už boli ale dve hodiny po polnoci a odhodlanie mladých astronómov poriadne preveril narastajúci chlad.

GymDT

Aby sme neostali len pri Mesiaci, skvelým objektom na oblohe bol aj jasne žiariaci Jupiter a niekoľko zaujímavých hviezdokôp. Plán pozorovať nadránom kométu C/2012 S1 ISON v konjukcií s Marsom nakoniec nevyšiel, predsa len je ešte dosť slabá a Mesiac v splne prežiaril celú oblohu. To však nevylučuje opakovať pokus o pár dní neskôr. Kométa sa zjasňuje a blíži sa nov. V prípade že kométa bude už pozorovateľná, určite uskutočníme pozorovanie aj pre širokú verejnosť.

Jupiter